O mně


Ahoooj! Vítám Tě na mých amatérských, ale snad obsahem a zážitky zajímavých stránkách :)

Jmenuji se Jan Fiala (říká se mi Jendo) a tyto stránky jsem se rozhodl založit pro zdokumentování mých vzpomínek, zážitků a zužitkovaných příležitostí. Když sjedeš kousek níž, dozvíš se, proč o tom vlastně píši.....

Teď ale v krátkosti něco o mně, ať máš představu, kdo to sem vlastně píše. Jak asi tušíš, hodně času trávím cestováním, a to buď díky studiu, práci, evropským projektům nebo jen tak, protože zkrátka cestování miluji. Kdo taky ne, že? Pokud jsem zrovna v Čechách, pracuji v Brně, věnuji se mnoha sportům, chodím často za kulturou (divadlo, klasická hudba, galerie), vyrážím na výlety do přírody, pořádám cestovatelské přednášky nebo organizuji jednou měsíčně Brno Language Exchanges pro cizince. 
Než jsem se ale vrhl na pracovní trh, studoval jsem Double-Degree program, a to konkrétně ekonomii na PEF Mendelovy univerzity v Brně a strategický management na německé univerzitě v Deggendorfu. Hodně příspěvků zde je spjato s pobytem v Jižní Koreji, kde jsem studoval Global Business. No, ale to je už minulostí. Momentálně pobývám v Brně, kam jsem se vrátil po stáži v centrále BMW v Mnichově, a s úsměvem a nostalgií vzpomínám na ty všechny krásné momenty, které bych s Tebou rád sdílel. Proč vlastně mám tyto stránky a píši články z cest?
Jsem ten typ člověka, který rád sdílí své zážitky z cest, příležitosti, které jsem využil či zajímavosti a možnosti, které se mi naskytly (neplést si prosím s vychloubáním). Jsem pak rád, když si je může přečíst někdo, kdo se na daná místa chystá, nebo se tam třeba nikdy nepodívá, a tak mu alespoň tímto způsobem můžu zprostředkovat mé dojmy a zajímavosti z cest či poradit, jak zužitkovat dostupné příležitosti.
    Rád využívám různé možnosti z různých oblastí (studium v zahraničí, stáže, evropské projekty, výzkum, konference, soutěže apod.). No a proč to vůbec dělám? Člověku se tak otevírá mnoho nových dveří - potká zajímavé lidi, neustále poznává nové věci a především získává nadhled a zkušenosti. Nikdy totiž nevíš, kdy danou zkušenost můžeš uplatnit, zda se daná příležitost bude vůbec ještě někdy opakovat, koho při tom potkáš a kam Tě to posune.

Tyto stránky jsem se rozhodl psát, abych sdílel radost, zkušenosti, tipy a rady nejen z cestování. Rád bych chtěl i mnohé inspirovat a dodat třeba kuráž zkusit něco nového, vycestovat, vystoupit ze své komfortní zóny.

Studium v zahraničí
Co se týče toho studia v zahraničí, tak během bakalářského studia jsem studoval půl roku ve Španělské Gironě. Mezinárodní prostředí, poznávání nových lidí, kultur a rozšiřování si obzorů mě doslova učarovalo. Od té doby jsem v denním kontaktu s mezinárodními studenty jak díky spolku ISC Mendelu, tak různým setkání v Brně a po Evropě skrz evropské projekty (Rumunsko, Švédsko, Portugalsko). Nutno podotknout, že od studijního pobytu ve Španělsku dost cestuji (zatím 37 zemí), zapojuji se do evropských projektů, stáží, soutěží a využívám různé možnosti, které jsou mi nabídnuty.

Zcela jiný rozměr ve všech smyslech a spojení všeho, co mám rád, jsem skloubil na dalším studijním výjezdu. Tentokrát to bylo úplně jiný kafe! Vybral jsem si Jižní Koreu díky programu bilaterálních dohod.
    A když jsem už byl na této straně zeměkoule, řekl jsem si, že po studiu budu cestovat po JV Asii. A tak jsem si po skočení semestru v Koreji sbalil sedmikilový batoh a sám procestoval 7 zemí během 30 dní. Nedá se slovy vyjádřit, co jsem během tohoto měsíce viděl, prožil, ochutnal, potkal...

Po studiu v Koreji jsem se rozhodl dostudovat svá studia v Německu formou Double-degree programu. Tedy studovat dvě univerzity zároveň, psát diplomovou práci v angličtině, která bude následně uznána oběma institucemi a student získá titul z obou těchto institucí. 

Profesní zkušenosti ze zahraničí
V létě roku 2016 jsem strávil 3 měsíce v Düsseldorfu na stáži v centrále firmy Henkel. Chtěl jsem se  profesně zlepšit a zažít práci v nadnárodní společnosti, kde bych se mohl zdokonalit jak v jazycích, tak  na profesní úrovni. Práce ve velké zahraniční korporaci mě lákala především z důvodu odlišného managementu, většího množství zodpovědnosti, podnikové kultury a cenných profesních zkušeností v mezinárodním prostředí. Po dlouhém hledání a výběrových řízeních se na mě usmálo štěstí a našel si internship na International Marketing Department v Headquarters koncernu Henkel. To byla do té doby má největší profesní zkušenost. Na co se vše zaměřit, jak proběhlo výběrové řízení a co jsem si vše musel zajišťovat najdeš na této stránce.

Největší profesní zkušenost mne ale potkala na konci studia, kdy jsem po studiu v Německu získal stáž v centrále BMW v Mnichově, oddělení produktového managementu. A byl to zkrátka sen! Pokud nejsi zrovna fanda do aut, asi ti to moc neřekne. Ale ostatní pochopí, že tam být a pracovat pro takovou firmu  a přímo v centrále je prostě čest a neskutečná výzva, která se naskytne jen jednou za život! Musím zde skromně říct, že jsem na tuto zkušenost velmi pyšný.

A co mě charakterizuje?
Mezi mé záliby patří především cestování, sport, příroda a kultura. Ze sportu mám nejraději kolo, beach-volleyball, ping-pong, tenis, plavání, lyžování, florbal, lezecká stěna, lední brusle). Nejvíce si oddechnu v přírodě (letní horská turistika, ferraty, jarní procházky a jednodenní výlety, na podzim pozorovat zbarvené listí, v zimě obdivovat zasněžené vrcholky hor). Co se kultury týče, často navštěvuji koncerty klasické hudby, činohru, čas od času operu/balet a v létě samozřejmé letní kina a tančírny. V neposlední řadě rád poznávám nové lidi a využívám možností, které jsou mi nabídnuty. K tomu mi pomáhá vlastnost, že v mezinárodním prostředí se cítím jako ryba ve vodě, jsem extrovertní a společenské povahy, raduji se z maličkostí a snažím se na vše dívat z té lepší stránky.

m jak cestuji a poznávám desítky "lepších" lidí z různých koutů světa a sociálních a profesních skupin, slýchávám o takových příležitostech, že si sám sobě říkám, co jsem sakra dělal poslední čtyři roky?! A to si říkám já, který, troufám si říct, toho využil a viděl relativně dost. Člověku (a studentovi obzvlášť) je nabídnuto opravdu nespočet možností a příležitostí, které je možno využít. Je pouze na Tobě, co z toho dokážeš vytěžit. Často se při tom každodenním shonu zastavím a zeptám se, kde bych mohl být, kdybych se o "tom" dozvěděl dřív? Co bych teď dělal, kdyby mi "tato" možnost byla nabídnuta dříve? Ptáš se, co je to " o tom" "tato"? To je přesně to, co se dozvídám na zahraničních cestách, studiích, projektech, při seznámení se se zkušenějšími a zběhlejšími lidmi než jsem já. To oni mi řekli, co vše je možné dělat a využívat. Je to vše o komunikaci, chtíči něco poznat, posunout se dál, objevit.... Teď například vím, jak si najít "stýpko" na studium, jak se stát dobrovolníkem v Africe, proč a jak se zapojit do mezinárodních projektů, jak se připravit na expedici na Aljašce, jak procestovat Asii a spousty dalších věcí.

Můj život ve zkratce
Můj život začal nabírat obrátky v prvním ročníku studia na vysoké škole, kdy jsem se dozvěděl o programu Erasmu. Netrvalo dlouho a vyjel jsem studovat v rámci studijního programu Erasmus do Španělska. Od té doby se můj život dělí na život před a po Erasmu.

Zálibu v marketingu jsem rozvíjel rok v jedné brněnské marketingové kanceláři na pozici Junior marketing specalista a poté Linkbuildera společně s content marketingem.

Po dokončení bakaláře jsem se chtěl dále rozvíjet po stránce profesní. Zajistil jsem si stáž v Německu, a to na mezinárodním marketingovém oddělení v Headquarters německé firmy Henkel v Düsseldorfu. Získal jsem přehled o mezinárodním pojetí marketingu a marketingových aktivitách světové firmy, zlepšil jsem si dva jazyky, poznal spoustu ambiciozních a nadaných lidí (kontakty se velmi hodí). Hlavně jsem ale vše dělal a zjišťoval sám, což beru jak velké plus do budoucna! Největší přínos ale vnímám to, že jsem si rozšířil obzory v mnoha směrech a poznal kus něčeho nového, více se "otrkal" v mezinárodním prostředí (jazyk, chování, obstarávání si všeho sám)

Mimo to se často účastním věděckých konferencí, kde prezentuji výsledky výzkumné práce (yes-tracking), dále marketingových workshopů, soutěží a především jsem našel oblibu a motivaci v mezinárodních projektech od EU.

Na navazujícím studium jsem chtěl vycestovat za hranice Evropy a poznat novou kulturu a styl života. Využil jsem tedy bilaterální dohody naší univerzity s tou korejskou a na půl roku vycestoval za studiem do Jižní Koree. Během pobytu jsem navštívil například ráj na zemi - nedotčený Saipan v Tichém oceánu (moje nejkrásnější navštívené místo na planetě!!!).


Po skončení studií v Koreji jsem se rozhodl procestovat JV Asii - 30 dní, 7 zemí, sedmikilový batoh. Je to největší zážitek a challenge mého života! Dodnes o tom dělám přednášky. Snažím se je inspirovat, předat zkušenosti a zprostředkovat zážitky z cestKonec studia jsem poté strávil v Německu, kde jsem studoval Double-degree program na univerzitě v Deggendorfu a hned vzápětí jsem nastoupil na stáž do BMW v Mnichově. Po konci stáže a studia jsem si dal pár měsíců pauzu. Cestoval jsem na Balkáně (Srbsko, Kosovo, Severní Makedonie), po Česku a pomalu se připravoval na hledání práce v ČR.

Jelikož mne po tom času stráveném v zahraniční chyběl v Brně ten pravidelný kontakt s mezinárodním prostředním, rozhodl jsem se organizovat jednou měsíčně Language Exchanges.Jednotlivé články a postřehy jsou subjektivní a a popsány tak, jak jsem je v danou chvíli na daném místě prožil. Doufám, že se články budou líbit, dozvíš se nové a zajímavé věci a třeba Tě to i trochu namotivuje či inspiruje :)

Rád by ses zeptal(a) na něco konkrétnějšího? Budu rád, když mi napíšeš pomocí formuláře vlevo pod menu nebo přes Facebook (viz sekce Kontakt).