O mně


Ahoooj! Vítám Tě na mých amatérských, ale snad obsahem a zážitky zajímavých stránkách :)

Jmenuji se Jan Fiala (říká se mi Jendo:) a tyto stránky jsem se rozhodl založit pro dokumentaci mých vzpomínek, zážitků a zužitkovaných příležitostí. Když sjedeš kousek níž, dozvíš se, proč o tom vlastně píši.....
Teď ale v krátkosti něco o mně, ať máš zhruba představu, kdo to sem vlastně píše. Jak asi tušíš, hodně času trávím cestováním, a to buď díky studiu, práci, evropským projektům nebo jen tak, protože zkrátka cestování miluji. Kdo taky ne, že?! Pokud jsem zrovna v Čechách, pracuji v Brně, hodně sportuji, chodím za kulturou, pořádám cestovatelské přednášky nebo organizuji language exchanges pro cizince. Než jsem se ale vrhl na pracovní trh, studoval jsem Double-Degree program, a to konkrétně ekonomii na PEF Mendelovy univerzity v Brně a strategický management na německé univerzitě v Deggendorfu. Hodně příspěvků zde je spjato s pobytem v Jižní Korei, kde jsem studoval Global Business. No, ale to je už minulostí. Momentálně jsem rok a půl v Brně, kam jsem se vrátil po stáži v centrále BMW v Mnichově, a s úsměvem a nostalgií vzpomínám na ty všechny krásné momenty, které bych s Tebou rád sdílel. Proč vlastně mám tyto stránky a píši články z cest?
Jsem ten typ člověka, který rád sdílí své zážitky z cest, příležitosti, které jsem využil či zajímavosti a možnosti, které se mi naskytly (neplést si prosím s vychloubáním). Jsem pak rád, když si je může přečíst někdo, kdo se na daná místa chystá, nebo se tam třeba nikdy nepodívá, a tak mu alespoň tímto způsobem můžu zprostředkovat mé dojmy a zajímavosti z cest či poradit, jak zužitkovat dostupné příležitosti.
Rád využívám různé možnosti z různých směrů (studium v zahraničí, evropské projekty, výzkum, konference, soutěže apod.). No a proč to vůbec dělám? Člověku se tak dostane nových rozměrů, potká zajímavé lidi, neustále poznává nové věci a především získává nadhled a zkušenosti. Nikdy totiž nevíš, kdy danou zkušenost můžeš uplatnit, zda se daná příležitost bude vůbec ještě někdy opakovat, koho při tom potkáš a kam Tě to posune.

Tyto stránky jsem se rozhodl psát, abych sdílel radost, zkušenosti, objevy a rady nejen z cestování. Rád bych chtěl i mnohé inspirovat a dodat třeba kuráž zkusit něco nového, vycestovat, vystoupit ze své komfortní zóny.

Studium v zahraničí
Co se týče toho studia v zahraničí, tak během bakalářského studia jsem studoval půl roku ve Španělské Gironě. Mezinárodní prostředí, poznávání nových lidí, kultur a rozšiřování si obzorů mě doslova učarovalo. Od té doby jsem v denním kontaktu s mezinárodními studenty jak díky spolku ISC Mendelu, tak různým setkání v Brně a po Evropě skrz evropské projekty (Rumunsko, Švédsko, Portugalsko). Nutno podotknout, že od studijního pobytu ve Španělsku dost cestuji (zatím 37 zemí), zapojuji se do evropských projektů, stáží, soutěží a využívám různé možnosti, které jsou mi nabídnuty.

Zcela jiný rozměr ve všech smyslech a spojení všeho, co mám rád, jsem skloubil na dalším studijním výjezdu. Tentokrát to bylo úplně jiný kafe! Vybral jsem si Jižní Koreu díky programu bilaterálních dohod.
A když jsem už byl na této straně zeměkoule, řekl jsem si, že po studiu budu cestovat po JV Asii. A tak jsem si po skočení semestru v Koreji sbalil sedmikilový batoh a sám procestoval 7 zemí během 30 dní. Nedá se slovy vyjádřit, co jsem během tohoto měsíce viděl, prožil, ochutnal, potkal...

Po studiu v Koreii jsem se rozhodl dostudovat svá studia v Německu formou Double-degree programu. Tedy studovat dvě univerzity zároveň, psát diplomovou práci v angličtině, která bude následně uznána oběma institucemi a student získá titul z obou těchto institutic. 

Profesní zkušenost
V létě roku 2016 jsem strávil 3 měsíce v Düsseldorfu na stáži v HQ firmy Henkel. Chtěl jsem se  profesně zlepšit a zažít práci v nadnárodní společnosti, kde bych se mohl zdokonalit jak v jazycích, tak  na profesní úrovni. Práce ve velké zahraniční korporaci mě lákala především z důvodu odlišného managementu, většího množství zodpovědnosti, podnikové kultury a cenných profesních zkušeností v mezinárodním prostředí. Po dlouhém hledání a výběrových řízeních se na mě usmálo štěstí a našel si internship na International Marketing Department v Headquarters koncernu Henkel. To byla do té doby má největší profesní zkušenost. Na co se vše zaměřit, jak proběhlo výběrové řízení a co jsem si vše musel zajišťovat najdeš na této stránce.

Největší profesní zkušenost mne ale potkala na konci studia, kdy jsem po studiu v Německu získal stáž v centrále BMW v Mnichově, oddělení produktového řízení. A byl to zkrátka sen! Pokud nejsi zrovna fanda do aut, asi ti to moc neřekne. Ale ostatní pochopí, že tam být a pracovat pro takovou firmu je prostě čest a neskutečná výzva!

A co mě charakterizuje?
Mezi mé záliby patří především cestování, sport, příroda a kultura. Ze sportu mám nejraději kolo, beach-volleyball, ping-pong, tenis, plavání, lyžování, florbal). Nejvíce si oddechnu v přírodě (letní horská turistika, ferraty, jarní procházky a jednodenní výlety, na podzim pozorovat zbarvené listí, v zimě obdivovat zasněžené vrcholky hor). Co se kultury týče, rád zajdu na koncert klasické hudby, činohru, do letního kina. V neposlední řadě rád poznávám nové lidi a využívám možností, které jsou mi nabídnuty. K tomu mi pomáhá vlastnost, že v mezinárodním prostředí se cítím jako ryba ve vodě, raduji se z maličkostí a snažím se mít pozitivní myšlení.

m jak cestuji a poznávám desítky "lepších" lidí z různých koutů světa a sociálních a profesních skupin, slýchávám o takových příležitostech, že si sám sobě říkám, co jsem sakra dělal poslední čtyři roky?! A to si říkám já, který, troufám si říct, toho využil a viděl relativně dost. Člověku (a studentovi obzvlášť) je nabídnuto opravdu nespočet možností a příležitostí, které je možno využít. Je pouze na Tobě, co z toho dokážeš vytěžit. Často se při tom každodenním shonu zastavím a zeptám se, kde bych mohl být, kdybych se o "tom" dozvěděl dřív? Co bych teď dělal, kdyby mi "tato" možnost byla nabídnuta dříve? Ptáš se, co je to " o tom" "tato"? To je přesně to, co se dozvídám na zahraničních cestách, studiích, projektech, při seznámení se se zkušenějšími a sběhlejšími lidmi než jsem já. To oni mi řekli, co vše je možné dělat a využívat. Je to vše o komunikaci, chtíči něco poznat, posunout se dál, objevit.... Teď například vím, jak si najít "stýpko" na studium, jak se stát dobrovolníkem v Africe, proč a jak se zapojit do mezinárodních projektů, jak se připravit na expedici na Aljašce, jak procestovat Asii a spousty dalších věcí.

Můj život ve zkratce
Můj život začal nabírat obrátky v prvním ročníku studia na vysoké škole, kdy jsem se dozvěděl o programu Erasmu. Netrvalo dlouho a vyjel jsem studovat v rámci studijního programu Erasmus do Španělska. Od té doby se můj život dělí na život před a po Erasmu.

Zálibu v marketingu jsem rozvíjel rok v jedné brněnské marketingové kanceláři na pozici Junior marketing specalista a poté Linkbuildera společně s content marketingem.

Po dokončení bakaláře jsem se chtěl dále rozvíjet po stránce profesní. Zajistil jsem si stáž v Německu, a to na mezinárodním marketingovém oddělení v Headquarters německé firmy Henkel v Düsseldorfu. Získal jsem přehled o mezinárodním pojetí marketingu a marketingových aktivitách světové firmy, zlepšil jsem si dva jazyky, poznal spoustu ambiciozních a nadaných lidí (kontakty se velmi hodí). Hlavně jsem ale vše dělal a zjišťoval sám, což beru jak velké plus do budoucna! Největší přínos ale vnímám to, že jsem si rozšířil obzory v mnoha směrech a poznal kus něčeho nového, více se "otrkal" v mezinárodním prostředí (jazyk, chování, obstarávání si všeho sám)

Mimo to se často účastním věděckých konferencí, kde prezentuji výsledky výzkumné práce (yes-tracking), dále marketingových workshopů, soutěží a především jsem našel oblibu a motivaci v mezinárodních projektech od EU.

Na navazujícím studium jsem chtěl vycestovat za hranice Evropy a poznat novou kulturu a styl života. Využil jsem tedy bilaterální dohody naší univerzity s tou korejskou a na půl roku vycestoval za studiem do Jižní Koree. Během pobytu jsem navštívil například ráj na zemi - nedotčený Saipan v Tichém oceánu (moje nejkrásnější navštívené místo na planetě!!!).


Po skončení studií v Koreji jsem se rozhodl procestovat JV Asii - 30 dní, 7 zemí, sedmikilový batoh. Je to největší zážitek a challenge mého života! Dodnes o tom dělám přednášky, na které chodí stovka lidí. Snažím se je inspirovat, předat zkušenosti a zprostředkovat zážitky z cestKonec studia jsem poté strávil v Německu, kde jsem studoval Double-degree program na univerzitě v Deggendorfu a hned vzápětí jsem nastoupil na stáž do BMW v Mnichově. Po konci stáže a studia jsem si dal pár měsíců pauzu. Cestoval jsem na Balkáně (Srbsko, Kosovo, Severní Makedonie), po Česku a pomalu se připravoval na hledání práce v ČR. Popravdě jsem se těšil zpět do Čech.....

Jelikož mne po tom času stráveném v zahraniční chyběl v Brně ten pravidelný kontakt s mezinárodním prostředním a lidmi, rozhodl jsem se organizovat Language Exchanges.Jednotlivé články a postřehy jsou subjektivní a a popsány tak, jak jsem je v danou chvíli na daném místě prožil. Doufám, že se články budou líbit, dozvíš se nové a zajímavé věci a třeba Tě to i trochu namotivuje či inspiruje :)

Rád by ses zeptal(a) na něco konkrétnějšího? Budu rád, když mi napíšeš pomocí formuláře vlevo pod menu nebo přes Facebook (viz sekce Kontakt).