Bilarální dohody

Bilaterální dohody ti umožňují vyjet studovat (ale i pracovat) 3-12 měsíců Evropu. Mendelova univerzita má smlouvy s univerzitami například v Americe, Číně, Mexiku, Jižní Korei, Thajsku, Ekvádoru nebo Kazachstánu.

Pokud se chceš dočíst již konkrétní informace o výjezdu, navštiv stránku Jižní Korea, kde popisuji svůj výjezd přes bilaterální dohodu.
Být vybrán na bilaterální dohodu je náročnější a je zde menší pravděpodobnost úspěchu než třeba na Erasmus . Je tomu tak, protože výběrové řízení se dělá po záštitou školy, nikoliv fakulty. Takže tvými "soupeři" jsou studenti z celé Mendelovy univerzity. Tvé šance jsou vyšší, pokud již máš zkušenosti se zahraničním výjezdem (Erasmus, jiné formy krátkodobých výjezdů) a pokud jsi na navazujícím stupni studia. 

Jak je to s penězi?
I zde dostaneš grant,  a to paušální částku zhruba 45.000. Pak je jen na tobě, jak a za co tyto peníze utratíš. Mysli ale na to, že počáteční výdaje jsou vyšší než u Erasmu, a to hlavně za letenku, pojištění, poplatek za vízum (+ ubytování, strava, každodenní útrata).

Jak se mohu přihlásit?

  • Musíš si podat přihlášku (můžeš až na 3 univerzity) - formulář ke satžení zde
  • Sepsat motivační dopis v češtině a v jazyce, v kterém budeš v zahraničí studovat
  • Musíš doložit své jazykové schopnosti - certifikát, státnice, studium v anglickém, výsledky jazykových testů na Mendelu. Pokud ani jedno z toho nemáš, nevadí! Vykonáš jazykové testy na Mendelu. POZOR! Mnohdy zahraniční univerzita požaduje určitý typ certifikátu či úrovně jazyka
  • ANO, vidíš správně, žádný Learning agreement zatím dokládat nemusíš

Pokud jsi vybrán, je to super!!! Ale ještě nemáš 100% jistotu, že to máš v kapse. Někdy se vyplňuje i přihláška zahraniční univerzity a ta se rozhoduje na základě např. Transcript of Records (již ostudované předměry), GPA, zkušeností, zda tě přijme. Pokud ano, pošle ti tzv Letter of Acceptance.
Poté začínáš řešit Learning agreement, který musíš nechat schválit na naší fakultě a poslat na zahraniční. Zde opět platí - vybírej se jen ty předměty, které korespondují s tvým studijním oborem, jsou příbuzné a ještě si je nestudoval(a). Mně například pan Ševela dvakrát vrátil LA a to opravdu nechceš mít taková stresy, když za doslova pár dní odlétáš! 
Souběžně s LA řeš brzy vízum. Je to často na dlouho z důvodu doložení množství dokumentů, jenž neseženeš jen tak lusknutím prstu. Požadavky na vízum se liší od země. Co jsem vše musel řešit okolo víza já najdeš tady.

Kdyby jsi potřeboval(a) s čímkoliv poradit nebo se na něco zeptat, napiš mi zprávu pomocí tabulky vlevo pod menu :)