Cesta

Naše letenka byla krapet komplikovaná. Z Prahy nám to letělo 24. února do Pekingu, kde jsme měli mít 15 hodin layover a poté pokračování do Seoulu dvě hodiny. Přímo na místo (Chuncheon) jsme se měli dostat 26. února odpoledne. Takový byl plán. (Jen pro info, jednosměrná letenka 11.500 Kč)

Také byla možnost mít v Pekingu layover pouze 2h50m, ale po radách od kamarádů a pročtení si recenzí jsem tuto možnost zamítli a rozhodli se pobýt v Číně 15 hodin. No kdy přece zase budu mít možnost se podívat do Číny? A vyplatilo se! Zajistil jsem Layover-tour po Čínské zdi a Zakázaném městě s osobním průvodcem a autem. Cena 135 dolarů. Více o Čínské zdi a Zakázaném městě najdeš zde.

Let z Prahy v naprostém pořádku. Načas vzlet i přílet. Letěli jsme Airbusem A330. Krásná výbava, jídlo pit, kolik hrdlo ráčí, tablety s nespočet filmy, hudbou, hrami, GPS na sedadle před vámi, na dálkové ovládání. Přivolávání letušek, polštář, ponožky, kartáček, klapka na oči, špunty do uší, deka.

Airbus A330

Rozložení sedadel 2-4-2

Balíček (kartáček, ponožky, klapky, zubní pasta, špunty do uší)

Tablety na dálkové ovládání
Překvapilo nás menu! Za takové jídlo by se nemusel stydět kdejaký hotel v Čechách. Dokonce se podával i tvrdý alkohol, piva, koktejly (vše zdarma, kolikrát chcete!)

Menu na palubě


Letadlo velice tiché. To se ovšem nedalo říci o čínských pasažérech. Říkal jsem si:"Zlatí Češi". První hodiny utekly rychle. Ale deset hodin v letadle je holt deset hodin. Jelikož v žádném dopravním prostředku neusnu, poslední hodiny jsem trpěl. Čas mi ubíhal sledováním venkovní teploty, rychlosti, aktuální polohy, výška, čas v cílové destinaci, které se zobrazovalo na GPS. Opravdu vymakané!
Přílet načas. Jen pro zajímavost, Peking je největším letištěm v Asii. I proto jsme jen po "ranvejích" kroužili dobrých 15 minut.

Dobré zmínit pro ostatní chystající se cestovat do Asie, že pokud využije Hainan airlines a přestup v Pekingu bude 6 hodin a déle, máte právo zažádat o hotel!! Samozřejmě zdarma. Odveze vás tam taxík přímo z letiště a na smluvený čas vás také odveze zpět na letiště! Z důvodu návštěvy Čínské zdi a Zakázaného města jsme tuto super službu nevyužili, ale jindy by nebylo od věci si po dlouhém letu zdřímnout v klidném pokoji a dát horkou sprchu.

Hned po výstupu z letadla nás všichni směřovali na imigrační a bezpečnostní kontroly. Jinak než hrůza, stres, dlouhé čekání se to popsat nedá. Stovky lidí, nepříjemní pracovníci a strach z neudělení víza mě zcela jistě bude směřovat při dalším možném přestupu mimo Čínu. Od kamarádky jsem slyšel, že je to síla, ale nevěděl jsem, co přesně mám čekat. Není výjimkou, abyste se jim nelíbil, nepochopil vízum nebo měl někdo z pracovníků špatnou náladu a nepustí vás dál. Nezájem. Viděl jsem tam  i, jak jednu arabskou rodinu odmítli vpustit. Následoval křik, pláč a beznaděj.
Naštěstí bylo kolem nás dost Čechů (mladí o starší). Sdíleli jsme svoje zážitky a plány, smáli se a to nám velice pomohlo překovat asi dvě hodiny čekání. Samotná kontrola trvala 5 minut. Transitní vízum je možné obdržet na 72 hodin, pokud máte platný pas a již koupenou letenku do třetí země. Bez řečí jsme dostali pouze 24hodin vízum. Pak nás napadlo, že se Čína s turisty moc nemusí a když nám to letí za 15h, tak nám přece stačí vízum na jeden den!

Zavazadla nám již odbavili přímo do Seoulu, tudíž jsme měli v Číně jen batoh. Zpáteční let opět v pořádku. Podobná kvalita a servis. Letadlo typu Boeing 777, sedadla 3-3-3Po tolika hodinách letu a chození jsme se již těšili na Koreu. Únava opadla, jakmile jsme vstoupili na území Jižní Koree. Krásné prostředí a péče o mezinárodní cestující. O několik tříd lepší zacházení ve všech směrem oproti Číně. Krásná příletová hala, červený koberec, personál si nás hned odchytl, vzal si od nás Arrival Card, které jsme vyplnili na palubě, se vším s úsměvem poradili, navedli. Kontrola pasu a víz proběhla bleskově. Fotka, kontrola, otisk prstů, kontrola údajů a platnost víza, na shledanou!
Poslední hrozbou bylo, abychom našli naše zavazadla, které jsme viděli naposledy v Praze. Chvíli jsme je hledali. Jelikož nám imigrační kontrola trvala déle než Korejcům, naše zavazadla byla ta poslední na buggage claimech. Tím za námi byla ta nejtěžší část!

Před námi již bylo "pouze" čekání 11 hodin (!!!) na první pick-up service. Příjemné prostředí letiště v Seoulu nám ale pomohlo si tento čas zkrátit.

Překvapilo nás, že mnoho lidí spalo bez strachu o své věci (iPhone volně, zavazadla). Zkrátka, postupně jsme zažívali kulturní šoky. Pp 11 hodinách jsme se konečně dočkali. Čekal na nás pick-up service. potkali jsme zhruba 20 našich budoucích kamarádů, spolužáků.


Mezi těmi 25-30 studenty byli pouze tři běloši (my dva a jedna polka). Jinak vše Čína, Malajsie, Filipíny, Indonésie.
V autobuse dobrá nálada, první seznámení a hlavně těšení se na univerzitu, koleje a spánek!!!