Iasi, Romania - Youth project

V Iasi jsem strávil týden díky účasti na mezinárodním projektu organizovaným českou neziskovkou. Iasi je čtvrté největší město Rumunka a leží na severo-východě země při hranicích z Moldávií. Město je kulturním a studenským městem. Před návštěvou jsem o Rumunku měl stereotypní názory, avšak Iasi mě vyvedlo z omylu. Opravdu krásné město s mnoha památkami, ulice vesměs čisté, lidé nápomocní a ochotní. Samozřejmě jsme u vstupů do památek a u míst s větší koncentrací lidí narazili na ženy romského původu žebrajících o finanční pomoc. Jinak jsme ve městě nepotkal žádného Roma a nezažil žádné potyčky či výtržnosti. Ve městě, dle mého názoru, je bezpečno. 

Síť městské dopravy je celkem slušně zabezpečená. Autobusy jezdí zhruba každých 10-20 minut, záleží, o jak frekventovanou linku se jedná. Lístek je levný. V městě též jezdí tramvaje (takové ty dobové, staré).

V centru se nachází většina věcí hodných za shlédnutí - Národní divadlo, Palác kultury, Univerzita A. I. Cuzy. Při poznávání města jsme též viděli klášterní komplex Cetatuia (asi 2-3 km od centra). Kostel je pravoslavný a skrývá v sobě dobové fresky. Z kopce je navíc pěkný rozhled na město i do krajiny.

Palác kultury

Palác kultury


Národní divadlo

Typický rumunský pokrm