Malta

Maltu považuji za jedno z TOP 5 míst, kde jsem kdy byl. Opravdu specifický ostrov s nádhernými místy, přírodou,, plážemi a kulturními zajímavostmi.

Celkem jsem na ostrově strávil přes dva měsíce (červenec, srpen). Za tu dobu jsem ostrov objel dokola, viděl ty nejdůležitější věci, poznal maltské lidi a jejich kulturu.

Stát Malta je složen ze tří ostrovů - Malta, Gozo, Comino. Comino je nejměnším ostrovem a je obydlen nejvíce v letní sezoně, kdy je velkým lákadlem pro turisty. Jednoho dne jsem si udělal výlet trajektem na ostrov Gozo, kde se nacházela jedna z největších turistických atrakcí na Maltě - Azuro Window. Díky letitým velkým vlnám a bouřím byl tento přírodní úkaz zničen s březnu 2017. 
Obyvatelstva je sotva půl milionu a mluví se zde maltsky, anglicky a italsky. Hlavním městem je Valetta. Ubytování lze sehnat celkem snadno. V létě přichází na Maltu tisíce turistů, což je příležitost pro místní si přivydělat například pronájmem bytů. Tak jsme to udělali i my (já a další tři Češky). Teploty jsou opravdu vysoké a dny suché, horké. Není divu, okem se dá dohlédnout do Afriky. S Afrikou má Malta společnou i architekturu. Co se týče jídla, vařili jsme si sami, v obchodem lze najít podobné potraviny, na které jsme zvyklí v Čechách. Ceny jsou celkově o 10-20% vyšší. Záleží ale, v jakých obchodech se nakupuje a jakou kvalitu si chcete dopřát.

Co se mi velice líbilo, a to by Češi jistě ocenili, je velice rozmanitá pobřeží. Velice ostrá a nepřístupná pobřeží střídají krásné písčité pláže. Díky turistice zde vyrostly obrovské hotely a celkově infrastruktura. Města sice mají své názvy, ale v podstatě se jedná o jedno velké město. Nepoznáte, zda se nacházíte ve Valettě či v jiném městě. Všude po ostrově se dostanete autobusy do 15-20 minut. Velkou chloubou je přístav, který jedle mého názoru nejkrásnější v Evropě.
Pláže

...no ano! 34 stupňů, teplá voda, málo lidí, krásné pláže.....a každá je jiná!
Valetta

Nádherné město! Čisté, bezpečné s krásným přístavem, mnoho pouličních umělců, množství malých restaurací a barů, obchodů se suvenýry, krásná architektura, především v létě nespočet kulturních akcí a sešlostí (slavností jídla, vína, ohňostroje...) a velice pestrý noční život.

Vstup do Valetty

Vše ostatní

Výlet na Gozo
Naše bydlení

Z minuty na minutu bez střechy nad hlavou a z kufry na ulici

Party strees