Studijní pobyt

Díky studijnímu pobytu Erasmus je možné studovat na zahraniční univerzitě takřka po celé Evropě. Výhodou je, že se může vyjíždět opakovaně, a to jak na studijní pobyty, tak na pracovní stáže. Jedinou podmínkou je, že délka všech pobytů nesmí přesáhnout délku jednoho roku.

Ještě před tím, než se rozhodnete pro studium v zahraničí, je dobré vědět jisté must-to-do pro výjezd a vyhnout se možným potížím.

  • Musíš být zapsán alespoň ve 3. semestru Bc. studia
  • Na výjezdu musíš být více než 3 měsíce (a méně než rok)
  • Musíš odstudovat minimálně 3 odborné předměty a získat alespoň 18 kreditů
  • Nezapomeň, že i zde platí podmínka 40 kreditů na dva po sobě jdoucí semestry
  • Musíš být řádně vybrán přes "výběrko" (více níže)
  • Musíš mít pojištění od univerzity a založit si KB účet 

Zatím vše v pořádku? Dobře! Dále přistoupíš k podání přihlášky (1). Tu musíš podat elektronicky v UISu i papírově. Dále sesmolíš motivační dopis v češtině (2). Nakonec vyplníš Learning Agreement Proposal (3), neboli formulář, kam píšeš předběžný výběr předmětů. To proto, aby pan proděkan viděl, zda vybraně předměty korespondují s tvým typem studia a výjezd je pro tebe přínosný. 

Na základě čeho mě vyberou?

Nejvíce se dívá na výběr předmětů (30 %), potom na jazykové testy (30 %) a studijní průměr (30 %) a na další aktivity (Prezentace PEF, Buddy systém apod (10 %).

Testů se neboj! Jsou lehké a testují základní znalosti (středoškolská gramatika). Ústní zkouška není nic, z čeho bys měl mít nervy. Zkoušející jsou velice příjemní a chtějí, abys vyjel. Musí si prostě jen ověřit, zda na to máš.

Huráááá, vybrali mě!!

Super, gratuluji! Neusni ale na vavřínech. Teď začíná složitá část, plná administrativy a vyřizování věcí.
Prvně by se ti měla ozvat zahraniční univerzita a poslat ti Acceptance Letter. Až ho budeš mít (klidně jen v emailu). Můžeš řešit Learning agreement, který musí být finálně potvrzen třemi stranami (ty, PEF a zahraniční uni). Jakmile máš potvrzený LA, už ti toho moc nezbývá! Uděláš jazykoví OLS testy, vyplníš v UISu Návrh na vyslání, vytiskneš, doneseš na zahraniční odděleni tvé fakulty, zaplatíš pojištění, založíš KB účet a podepíšeš finanční dohodu. HOTOVO! Kup letenku a užij si to!

Na co si dát pozor!!

Před podáním přihlášky se kouknout na stránky zahraniční univerzity, zda se tam vyučují předměty podobné tvému oboru.
Mrkni se, jak je to se začátkem školy (některé začínají, ještě když PEF má zkouškové)
Kouknout se, jak je řešeno ubytování, jaké tam jsou životní náklady? (severské země jsou velmi drahé a grant pokryje sotva ubytko).
Nepotřebuje zahraniční univerzita certifikát dokládající jazykové schopnosti? (někdy nestačí jen naše testy).
Myslet, kdy je pro tebe dobré vyjet (záleží na předmětech na pef i v zahraničí), aby si zabil více much jednou ranou. Někdo chce například vyjet na letní semestr za sluníčkem, avšak univerzita nabízí většinu předmětu v AJ pouze v zimním. Nebo zimní začíná již v lednu, kdy ty ještě budeš sedět v Q01 a psát zkoušku.
Je lepší si dávat předměty opravdu z oboru. Pan Ševela velice rád vrací "eláčka"

Nejčastější otázky:    
Můžu schválení LA měnit předměty - Ano, po příjezdu máš dva týdny na změny. Tzv. Changes to LA podepíšeš, doneseš na zahraniční oddělení zahraniční univerzity a ty to pak pošleš emailem ke schválení na PEF. Schálení Changes to LA musí proběhnout do 30 dnů od výjezdu!

Co když nesplním tři odborné předměty? - To se ti nestane, protože se dobrej! Ale kdyby se to náhodou stalo, musel bys vracet přiměřenou částku z grantu.

Musím mít KB účet, i když mám svou banku, to stejné s pojištěním.- Bohužel je to jedna z podmínek. Student vyjíždějící na Erasmus musí mít pojištění od univerzity a zároveň si založit euro účet od KB.

Kolik dostanu financí? To se odvíjí od země, kam jedeš. Většinou se částka pohybuje od 300-500 EUR/měsíc. Je pak pouze na tobě, jak s penězi naložíš. Výše grantů zde

Co když tam skončím dřív, než jsem plánoval? Pokud si tam byl kratší dobu, budeš pravděpodobně vracet přiměřenou částku. Např. tvůj grant je 400 EUR/měsíc a byl si tam o 12 dní méně. Takže (400/30)*12 = 160 EUR

Ještě podrobnější info nalezneš v detailním článků, který jsem napsal pro fakultu během mého výjezduKdyby jsi potřeboval(a) s čímkoliv poradit nebo se na něco zeptat, napiš mi zprávu pomocí tabulky vlevo pod menu :)